2016 Avrupa Kupası Gruplar

avrupakupasi-18

76 yıldır 4 yılda bir defa olacak şekilde düzenlenen ve üst düzeydeki milli takımların katıldığı turnuva bir gelenek misali günümüze gelen değerlerden biri olarak Avrupa Kupası, bu sene Fransa’nın ev sahipliğinde gerçekleşecektir. Ayrıca bu seneye özel bir durum söz konusudur ve o da ilk defa 24 takımın katılmasıdır. 10 Haziran’da başlayacak maraton 10 Temmuz’da son bulacaktır. Bu süreçte oynanacak maçlar için belirlenen 8 şehir; başkent Paris’ten Lyon’a, Lens’ten Lille’e, Bordeaux, Marsilya, Nice, Toulouse, St Dennis ve St Etienne’i içermektedir. Paris Kongre Sarayı’nda gerçekleşen 2016 Avrupa Kupası gruplar listesi kura çekimine Fransa katılmadı ve doğrudan birinci grupta yer aldı. Futbol tarihinin unutulmaz isimlerinden Hollandalı Ruud Gullit ve Fransız Bixente Lizarus sunuculuk yaparken yine adlarını altın harflerle yazdıran futbolculardan Panenka, Bierhoff, Trezeguet ve Charisteas da görev aldı.

 

Türkiye İçin Avrupa Kupası

Ülkemiz bu turnuvaya dördüncü kez katılmaktadır. Bundan önce 1996 ve 2000 yıllarında katıldı ancak en son katıldığı 2008’de Avusturya ve İsviçre’nin ortaklaşa düzenledikleri organizasyonda yıldızları parladı ve yarı final oynayarak ülkemizi gururlandırdılar. Bu sefer ise aralarında Hollanda, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Letonya ve Kazakistan’ın da olduğu gruptan oynadığı karşılaşmalardan topladığı 18 puan ile en iyi üçüncü olarak finallere katılma hakkı kazanmıştır. 2016 Avrupa Kupası grubumuz son iki turnuvayı arka arkaya ilk kazanan ülke olan ve toplamda üç defa kazanmış İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan yer almaktadır. A milliler için maraton 12 Haziran Pazar günü saat 16’da Hırvatistan ile Paris’in Parc Des Princes stadında yapacağı maçla başlayacak. Ardından Allianz Rirvera stadında ayın 17’sinde Nice’te en güçlü rakiplerden İspanya ile karşılaşacak. Son olarak Çek Cumhuriyeti ile ayın 21’inde Lens’te bulunan Felix- Bollaert stadında karşılaşacaktır. Tüm karşılaşmalar Türkiye saati ile 16, 19 ve 22’de oynanacaktır.

Gruplar ve Tarihler

Yapılan kura çekilişi sonucunda 2016 Avrupa Kupası gruplar belli oldu ve 24 takım olduğu için de altı grup bulunmaktadır. Birinci torbada ki A grubu olarak da adlandırılmaktadır, kupanın iki kez sahibi olmanın yanında ev sahibi Fransa, Arnavutluk, Romanya ve İsviçre bulunmaktadır. İkinci torbada ise İngiltere, Galler, Rusya ve Slovakya yer alırken üçüncü torbada yine kupayı üç kez alan güçlü bir takım olan Almanya, Kuzey İrlanda, Polonya ve Ukrayna yer almaktadır. Dördüncü torba ya da D grubunda ise turnuvaya dördüncü kez katılan ülkemizin yanında Hırvatistan ve Çek Cumhuriyetine ek olarak son iki organizasyondan gülen ülke olarak ayrılan İspanya vardır. Beşinci grup ise Belçika, İrlanda Cumhuriyeti, İsveç ve İtalya’dan oluşmaktadır. En sonuncuya geldiğimizde karşımıza Portekiz, İzlanda, Macaristan ve Avusturya çıkmaktadır. Açılış maçı 10 Haziran Cuma günü Türkiye saati ile 22’de birinci gruptan ev sahibi takım Fransa ve Romanya arasında oynanacaktır. İlk beş gün boyunca birinci maçlar, sonraki dört gün boyunca yani 15 Haziran’dan 18’ine kadar ikinci maçlarla devam edilecektir. Üçüncü maçlar ise ayın 19’unda başlayacak ve 22’sine kadar sürecektir. Bu yoğun programın ardından verilecek aradan sonra ikinci tur maçları ayın 25’inden 27’ine kadar sürecektir. İkinci turdan sonra tek maçlı eleme esas alınarak turnuvaya devam edilecektir. Çeyrek final ile heyecan başlarken tarihler 30 Haziran, 1-2 ve 3 Temmuz’u gösteriyor olacak. Heyecan tırmanırken yarı finale çıkan takımlar 6 ve 7 Temmuz’da karşılaşacak. Tarih 10 Temmuz’u gösterdiğinde ise Stade de France turnuvanın yıldızını belirleyecek.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir