2016 Avrupa Kupası Formatı

avrupakupasi-12

Tüm dünyanın merakla beklediği Avrupa Kupası bu sene uzun bekleyişlerin ardından gerçekleşecektir. 4 yılda bir gerçekleşen bu şampiyonada Türkiye A Milli takımımız da bulunmaktadır. Avrupa futbol Şampiyonası olarak da bilinen bu turnuvada dünya çapındaki en başarılı milli takımlar karşılaşmaktadır. Uzun bir seçim, eleme ve belirleme sürecinin ardından 2016 avrupa kupası kuralları, takımları, tarihler, yerleri ve de tüm detayları belirlenmiştir. Daha önceki senelerde başka Avrupa ülkelerinde gerçekleşen bu turnuva bu sene Avrupa Kupası Fransa ülkesinde gerçekleşecektir. 2016 yılının 10 Haziran ve 10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu turnuvanın detayları ve değişen formatını burada bulabilirsiniz.

2016 Avrupa Kupası Formatı

 2016 Avrupa Kupası kurallarında bu sene değişiklik olmuştur. Bu şampiyonaya 14 sezonun ardından ilk defa 15. Seferde 24 adet takım gelmiştir. Daha önceki şampiyonalarda hep 16 takım bulunmaktaydı, bu sene tüm jüri üyelerinin ortak kararı ile ülke ve takım sayısı 24’e çıkarıldı. Bu 24 adet takım gruplar halinde şampiyonaya katılacaktır. 6 gruba ayırılan milli takımlar her grupta 4 ülke olacak şekilde ayarlanmıştır. Gruplarda ilk 2 sırada olacak şekilde tamamlayan 12 ülkenin takımı ve 3. sırada tamamlayan ülke takımlarının arasından seçilen en iyi 4 takım bir üst tura seçilecektir. Bunun için bir eleme söz konusu olacaktır. Grup maçlarının ardından gerçekleşecek olan tur son 16 maçları turudur. Eğer bu gruplar içerisinde 2 ya da daha fazla takımın puanları aynı olursa başka bir eleme yöntemi ile devam edilecektir. Bu yöntemlerde bakılacak olan kriterler

avrupakupasi-17

  • Ülkelerin grupları arasındaki milli takımlarının yaptığı kendi aralarındaki maçlarda aldıkları puanlar
  • Bu milli takımların yine kendi aralarında yaptıklarındaki maçların gol averajları
  • Yine kendi aralarında yapılan maçlarda takımların attığı gol sayıları
  • Grup içerisindeki meydana gelen gol averajı
  • Yine grup içerisinde atılan gol sayısı
  • Fair-Play puanı
  • Penaltı atışları ve son olarak da 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılacaktır.

En iyi dört takım seçilirken de; puana, gol averajına, atılan gol sayısına, Fair-Play puanına ve 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılacaktır.

2016 Avrupa Kupası’nda Hangi Takımlar Var ?

 2016 Avrupa Kupası‘nda 6 adet grup bulunmaktadır. A, B, C, D, E ve F olarak ayırılan grupların her birinde 4er adet takım bulunur. A Grubu’nun içerisinde bulunan takımlar Fransa, Romanya, Arnavutluk ve İsviçre ülkelerinin takımlarıdır. B Grubu’nda İngiltere, Rusya, Galler ve Slovakya vardır. C Grubu’nda ise Almanya, Ukrayna, Polonya ve Kuzey İrlanda ülkelerini görmekteyiz. Kendi ülkemiz olan Türkiye Milli Takımı ise D Grubu’nda bulunur. D Grubu ülkeleri İspanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Hırvatistan’dır. E Grubu’nda Belçika, İtalya, İrlanda ve İsveç, son olarak F Grubu’nda ise Portekiz, İzlanda, Avusturya ve Macaristan ülkeleri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir