2016 Avrupa Kupası Final Tarihleri

avrupakupasi-07

Avrupa Kupasının ilk ismi “Avrupa Uluslar Kupası”dır. Avrupa uluslar kupasını ilk kazanan ülke SSCB’dir. Bu heyecan dolu ve ilk organizasyona ev sahipliği yapan ilk ülke de Fransa’dır. Fransa’nın ev sahibi olmasının nedeni, fikrin bu ülkede ortaya çıkması ve de uygulanması olarak gösterilmektedir. Fransa Futbol federasyon başkanı Henri Delaunay, 1027 yılında böyle bir kupanın verilmesi üzerine ortaya bir fikir koymuştur. 1960 yılına dek geliştirilmiş olan fikir, 1960 yılı ile ilk kez gerçeğe dönüşmüştür. Lakin Henri Delaunay fikrinin gerçekleştiğini görememiştir çünkü kendisi 9 Kasım 1955 yılında sonsuzluğa uğurlanmıştır. Henri Delanuay kısa süre futbol oynamış, sonrasında Fransa Futbol Fedarasyonunda yöneticilik yapmıştır. Fransa Futbol Fedarasyonunu kuran kişi de aynı kişidir. 1919 yılına denk gelmekte olan bu kuruluşun kısa adı FİFA’dır. Henri Delaunay ayrıca UEFA ilk genel sekreteri olarak da tarihe geçen bir isim olarak tanınmaktadır.

Avrupa Kupası 4 yılda bir sahibini bulmaktadır. 2012 yılı şampiyonu İspanya olarak Futbol tarihine yazılmıştır. 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası, tüm şampiyonalar arasındaki en yüksek seyirciye sahip dönem olarak belirtilmektedir. 14. Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahibi olarak Polonya ve Ukrayna belirlenmiştir. 8 Haziran- 1 Temmuz tarihlerinde yaşanmış olan futbol organizasyonunda maç başına 46 bin 481 izleyici tespit edilmiştir. Genel toplamda 1 milyon 440 bin 896 bilet satılarak, en izleyicili futbol organizasyonu olarak kabul edilmiştir. Bu rekor, 16 Takımlı Dönem içerisinde gerçekleşmiştir.

avrupakupasi-21

Avrupa Futbol Şampiyonası ve Dönemleri

  • İlk dönem 1060-1976 tarihleri arasındadır. Bu dönem “Başlangıç Dönemi” olarak anılmaktadır.
  • Avrupa Futbol Şampiyonasındaki 2. dönem de “8 Takımlı Dönem” olarak adlandırılmaktadır. Bu dönem 1980-1992 yılları arasındaki dönem olarak bilinmektedir. 1980 yılında takım sayısı 8′ çıkarılmıştır. 1980 yılı Avrupa kupasını Batı Almanya almıştır. Bu yılın ev sahibi ülke, İtalya’dır. Bu dönemde talihsiz bir durum yaşanmıştır. Yugoslavya da gruptadır ve Futbol organizasyonuna katılmaya hak kazanmıştır. Lakin 1992’de Yugoslaya’nın dağılması, ülkenin diskalifiye edilmesine neden olmuştur. Yugoslavya hem dağılmanın hem de kupa yolundaki şansını kaybetmenin acısını aynı anda yaşamıştır. Bir ülkenin hüznü diğer bir ülke adına olumlu bir gelişme yaşamasına neden olmuştur. Yugoslavya’nın oyun dışı kalması üzerine grup 2. Danimarka, kendiliğinden Şampiyon olarak ilan edilmiştir. 8 Takım Dönemi 1992’de sona ermiştir.
  • Dönem ise “16 Takımlı Dönem”dir. Bu dönem 1996-2012 yılları arasında gerçekleşmiştir. 1996 şampiyonu Almanya’dır ve ev sahibi ülke İngiltere’dir. 2012 şampiyonu İspanyadır ve ev sahipliğini Ukrayna ve Polonya yapmıştır.

2016’da Fransa’dayız!

2016 Avrupa Kupası maçları Fransa’da gerçekleştirilecektir. Bu yıl “24 Takımlı Dönem”in ilk yılı olmaktadır. UEFA’ya bağlı 53 ülkenin Futbol federasyonlarınca oylanarak alınmış olan bu takım arttırımı kararını tüm zümreler olumlu olarak nitelendirmektedir. 2016 Avrupa kupası maçları ne zaman sorunun yanıtı olarak 2016 Avrupa Kupası maç tarihleri bilgileri yıllar önceden yayınlanmış olup, tüm meraklılarınca takvime işaretlenmiştir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir