2016 Avrupa Kupası Final Fikstürü

avrupakupasi-05

Bu yıl köklü bir değişikliğe giden Avrupa Futbol Şampiyonası, 1980 yılından bu yana olan on altı takım sistemini, bu sene yirmi dört takım olarak revize etmiştir. Bu uygulama sayesinde daha uzun vadede bir futbol şöleni yaşanacağı kesin. Şimdiden futbol severler 10 haziran tarihini bekliyor. Bu sene turnuva 10 haziran ile 10 temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu tarihler arasında tüm turnuva maçları Fransa’nın belli şehirlerinde yapılacaktır. Bu şehirler arasında Paris, Nice, Marsilya, Lyon, Lens, Saint Denis gibi şehirleri görebilirsiniz. Yeni yapılan ya da geliştirilen bazı stadyumlar da ülkede bulunmaktadır. Bu büyük turnuvaya daha önce ev sahipliği yapmış olan Fransa, Bu konuda tecrübeli de olsa, bu sene ister istemez maç sayısı arttığı için turnuva biraz daha büyümüştür.

2016 Avrupa Kupası maçları ile alakalı son detaylar ve güncellemeler Aralık 2015’te sunulmuştur. Özellikle son gruplar ve karşılaşmalar bu tarihten sonra netleşmiştir.

Takımlar ve Gruplar

Turnuvaya bu sene katılan takımlar: Slovakya, İspanya, Ukrayna, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Galler, Rusya, Macaristan, İzlanda, Romanya, İngiltere, Polonya, Türkiye, İrlanda, Arnavutluk, İsveç, Polonya, Kuzey İrlanda, İsviçre, Almanya, Belçika, Avusturya, Fransa ve Portekiz olarak geçmektedir.

avrupakupasi-18

2016 Avrupa Kupası fikstür ile alakalı dörderli takımlar halindeki ayrı grupları inceleyebilirsiniz. Bu gruplar içerisinde olan ilk iki takımlar turnuvada bir üst aşamaya geçerken, üçüncü olan takımlar arasından en iyi dört takım seçilecek ve bu takımlar ilk on altı takım arasına katılacaktır.

Gruplar harfler ile belirtilmektedir. Bu harfler A harfinden E harfine kadar belirlenmiştir. Hangi grubu takip diyorsanız, 2016 Avrupa Kupası Türkiye Fikstürü ya da diğer takımların fikstür incelemesini yaparak inceleme yapabilirsiniz.

Avrupa Futbol Şampiyonasında Fransa

Fransa, bu sene turnuvaya ev sahipliği yapan ve bu konuda tecrübe sahibi olan bir takımdır.  A Grubunda olan Fransa, bu grupta ilk sırada yer almaktadır. İkinci sırada Romanya, üçüncü sırada Arnavutluk ve dördüncü sırada İsviçre yer almaktadır. Bu grupta maçlar 10 haziran ile  19 haziran arasında oynanacaktır. Bu grupta ilk maç 10 haziran 2016 saat 21:00’da Fransa – Romanya arasında oynanacaktır. Son maç ise, 19 haziran 2016 21.00 Arnavutluk ile Romanya arasında oynanacaktır.

1960 senesinde ilk defa yapılan turnuva, o sene ilk defa Fransa’da yapılmıştır. Fransa 1984 yılında yine ev sahibi takım olarak turnuvada yer almıştır ve o sene Fransa aynı zamand Avrupa Şampiyonu olmuş ve ilk şampiyonluğunu da böylece almıştır. O sene Fransa finalde İspanya ile oynamış ve bu takımı 2-0 mağlup etmiştir. 1988 yılındaki turnuvada ise bi önceki senenin şampiyonu olan Fransa, elemeleri bile geçememiştir. 10 haziran – 2 temmuz 2000 yılında yapılan turnuva Hollanda ve Belçika’nın ortak ev sahipliği ile yapılmıştır. Bu turnuvada finalde İtalya ile karşılaşan Fransa, İtalya’yı 2-1 mağlup ederek şampiyon olmuştur. Böylece Fransa iki kez şampiyon olmuş ve iki kez de ev sahibi takım olmuştur. Fransa 1984 yılında tüm maçlarda galip olan bir takım olmuştur. Bu ünvana 1996 yılında Almanya, 2008 yılında ise İspanya sahip olmuştur. Bazı zamanlarda turnuva için iki şehir ev sahibi takım olarak seçilse de, Fransa bu konuda uzman olduğu için bu sene turnuvada yine tek başına ev sahipliği yapacaktır. Zaten olan stadyumlar geliştirilmekte, yeni stadyumlar da kapasitelere göre eklenmektedir. Kapasiteler turnuvanın belirlediği kıstaslar göz önünde bulundurularak ayarlanmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir